Co byste na kosmetice nikdy zažít neměla

Už jste se někdy po kosmetice vracela domů a přemýšlela, kterým kanálem se vydat? Objednáváte se zásadně večer, abyste šla domů za tmy? Ještě u kosmetičky nanesete raději make-up, aby se vás doma nelekli? Tak takhle opravdu už ne! Na co si tedy dát pozor?

Kosmetička se o vás nezajímá

Přijdete prvně ke kosmetičce, lehnete na lehátko a začne ošetření…tak to rychle zbystřete. To opravdu není v pořádku! Vaše kosmetička o vás potřebuje znát pár informací. Nééé, opravdu nejde o váš rodinný stav 😉!

Jenže my kosmetičky potřebujeme vědět, zda neberete dlouhodobě léky, které by mohly mít nějaký vliv na vaši pokožku. Nebo jestli nemáte předepsaná zrovna antibiotika. Měly bychom znát, zda nemáte problémy například se štítnou žlázou, nejste těhotná, snažíte se otěhotnět nebo se neléčíte třeba s rakovinou… A proč bych to měla jako vědět? Protože některé stavy můžou v lepším případě ovlivnit výsledek kúry, v horším případě může ošetření zhoršit váš stav.

Další věc, na kterou bychom se měly optat, jsou vaše návštěvy u jiné kosmetičky, v centru estetické medicíny nebo jestli třeba nejste v péči dermatologa. A fakt nesonduji, co konkurence! Ale pokud jste byla na nějakém zákroku nebo třeba chemickém peelingu, může mít kombinace dvou ošetření rychle za sebou i celkem nepříjemné následky. A nebo vaše finance investované do drahé výplně odplavíme například delší masáží.

Vaše kosmetička miluje „hnípání“

Čištění pleti pro některé kosmetičky ještě dnes znamená manuálně čistit – známe pod pojmem „hnípání“. Vezme papírové ubrousky a jede jeden pór za druhým. Myslím, že jsme to zažily všechny. Po takové proceduře pak následuje ta cesta kanálem.

Dobře, i to bychom jednou do měsíce daly…ale to není ten zásadní problém. I když chodíte pravidelně na kosmetiku, ale nikdo Vás nenaučil správnou domácí péči, máte s pravděpodobností limitně blížící se 1 (rozuměj šance skoro 100%) dehydratovanou pokožku. Pak je manuální čištění masakr. Pór je u svého vrcholu zúžený a jde jen těžko vyčistit. A navíc při mačkání pokožky při čištění dochází ke zhmoždění a někdy až k zjizvení tkáně. Zaděláno je tím nejen na možné jizvy a popraskané žilky, ale do budoucna i na pigmentové skvrny.

Asi jste už pochopily, že já se s manuálním čištěním opravdu nikdy neztotožnila. Jsou ale ženy, které ho vyžadují. To samozřejmě respektuji, jen je takto neošetřím. Pokud to ale není váš případ, jsou k dispozici i sofistikovanější postupy. Třeba ultrazvuková špachtle nebo jiné přístrojové metody. Výborná pak může být kombinace přístrojů s různými neabrazivními peelingy (to jsou ty, co neobsahují jakákoli zrníčka) – např. enzymatickými peelingy nebo slabé AHA a BHA kyselinky. Existují i hloubkově čistící masky, to už pak záleží na dané kosmetice.

Extrémně hluboké póry pak jdou vyčistit manuálně pomocí speciálních nástrojů, ale velmi opatrně a za mne jen ve chvíli nouze nejvyšší.

Odcházíte z ošetření, ale nedozvěděla jste se, jak se o sebe máte doma starat

Proběhlo ošetření, vlastně ani nevíte jaké a Vy odcházíte domů a jste na tom jako před návštěvou. Netušíte, jak o pleť doma pečovat. Opět nevíte, co koupit. V drogerii přešlapujete u regálů, a i když byste si klidně u vaší kosmetičky nějaký krém koupila, nic vám nenabídla…Tak to ne!

Když od kosmetičky odcházíte, měla byste vědět, jaký máte typ pleti, jaký je její stav a co s tím. Měla byste vědět jak často a co za typ výrobku používat, jak správně a jak často čistit, kdy používat séra, masky a jak si vybrat krém. Co určitě nesmí kosmetika obsahovat a proč.

Většina profesionálních kosmetik má i domácí řady, ze kterých vám může kosmetička přesně nabídnout to, co potřebujete, tak se nebojte zeptat!

A mimochodem, vaše pleť je ze 70% hlavně Vaše zásluha. My kosmetičky jednou do měsíce samy bez vás neuděláme dlouhodobou a trvalou změnu! Ale s pravidelnou domácí péčí už to problém není!

Díky profi produktům s vysokými koncentracemi účinných aktivních látek při ošetření nabudíme metabolismus vaší pleti a vy správnou domácí péčí celý efekt zvládnete v pohodě udržet a zlepšit. A tak se rychleji dostaneme společně tam, kde chcete být.

A co tedy s tím máte dělat?

Většina kosmetiček jsou profesionálky a tyto neduhy u nich už nenajdete. Co se ale může stát je to, že si pro sebe udělají analýzu vaší pleti, ale nedojde jim, že byste měla zájem ji znát.

Mají krémy, séra i čištění, ale bojí se Vám něco nabídnout, protože jim je hloupé z vás „tahat další peníze“.

Nedojde jim, že se vlastně neumíte o svou pleť starat, protože pro ně je to denní chleba. Ptejte se, komunikujte a vyzvídejte

Pokud ale nedostanete odpověď, doporučuji změnit lokál 😉!

A kdybyste nevěděla kam zajít, ráda se Vám budu věnovat!

Abyste věděla kdo jsem, můžete si něco málo přečíst na stránce O mně.  Pokud byste se chtěla na něco zeptat, nebojte se zavolat nebo napsat. Pokud máte ráda Facebook, zvu Vás do své skupiny Zářivá pleť i bez make-upu, kde s nemusíte bát zeptat na cokoliv! 

Budu se na Vás těšit.

Co je tenzid a máme se ho bát?

Poslední dobou vnímám, že slovo tenzid (nebo také surfaktant – zkratka ze „surface active agent) se stal v některých kruzích pomalu urážkou nebo dokonce sprostým slovem. Ale je to opravdu tak? Máme se vyvarovat všem výrobkům s tenzidy. A je to vůbec možné?

Co je vlastně zač, ten tenzid?

Suchá teorie říká: „tenzid je organická povrchově aktivní látka, která díky své chemické struktuře dokáže snižovat povrchové napětí mezi nemísitelnými kapalinami jako je například voda a olej (popřípadě jiný tuk = lipid). 

Paráda, tak takto se asi nikam nedobereme. 

Pojďme to zkusit jinak. Tenzid je velmi zajímavá látka. Molekula, která má dva konce a každý z nich má jinou vlastnost. Jedna část miluje vodu a má k ní afinitu a může se v ní rozpouštět (je hydrofilní). Druhý konec molekuly má z vody fobii – stejně jako já z autorit. Vodu tedy odpuzuje a váže se na tuky a oleje nebo na kožní maz (je tudíž hydrofobní).

Představte si tenzid jako bojovníka, který se klidně bude brodit nohama ve špinavém mazu, ale hlavu bude mít vždy čistou a umytou vodou. Hlavou prostě ve špíně nikdy rýt nebude – do boje se přeci chodí s čistou hlavou, ne!

Tenzid-bojovnik

Díky těmto svým dvěma různým koncům dokáže obalit kapičky oleje nebo špínu rozpuštěnou v mazu, který produkuje naše pokožka.

Představte si našeho bojovníka, jak stojí po kotníky ve špíně. Tak a teď si představte tisíce takovýchto bojovníků na povrchu kapky špinavého mazu. Co uvidíte? Tisíce hlav v přilbě, o kterých víme, že milují vodu. Vytvořily se micely! A díky tomu je pak možné všechnu špínu umýt čistou vodou. Paráda, tak princip a funkci tenzidu už známe.

Tenzidy také dělíme podle jejich chemické podstaty na ionické a neionické. Některé tenzidy ve vodném prostředí ovlivňují i výsledné pH roztoku, kterým si nakonec myjeme pleť (záleží na jejich disociační konstantě, ale to jsme zase moc v chemii). V případě tenzidů, díky kterým je pH zásadité (tedy od víc jak 7), se přidává složka, která dokáže pH snadno upravit tak, aby výsledné pH bylo nižší než 7 a nezatěžovali jsme pokožku.

A které tenzidy jsou tedy ty přírodní?

Jedny z přírodních tenzidů jsou saponiny. Dělí se na dva typy podle složení (triterpenoidní a steroidní), ale to není důležité. Vyskytují se převážně v rostlinách, hlavně v kořenu rostliny. Je to např. sojasaponin Aa, sojasaponin Bb, glycyrrhizin, theasaponegol A a B, saponariosid A a B, spirostanol, furostanol, officianalisin nebo agarosin. Vše takové přírodní názvy, že?! No, alespoň víte, co hledat v INCI.

Najdete je v sóji luštinaté, cizrně beraní, čočce jedlé, lékořici lysé, špenátu setém, čajovníku čínském, mydlici lékařské (latinsky Saponaria officinalis), která celé skupině látek dala název. Také je najdeme u čeledi česnekovité, jako je třeba česnek kuchyňský a pór letní, nebo v chřestu lékařském.

Saponiny ale byly nalezené i v tělech živočichů, které jsou známé jako mořské okurky – Cercodemas anceps.

Dále z tenzidů vyskytujících se v přírodě můžeme jmenovat také rozpustné proteiny, žlučové kyseliny, fosfatidylcholiny, fosfatidylseriny nebo sfingomyeliny. Opět ty příjemné a vyloženě přírodní názvy…

A co ostatní tenzidy – ty syntetické

Někdy také nazývané (nepřesně) saponáty?

Nejdéle lidmi používaný a vyráběný tenzid je mýdlo! Ano, ano! A tedy co vlastně je to mýdlo? Je to sodná sůl nasycené mastné kyseliny přírodního původu. Super, asi jsem vám zase moc nepomohla…Teď se budu vyjadřovat velmi úsporně, protože určitě nepotřebujete znát celou výrobu mýdla…Tak tedy, vyrábí se z rostlinných olejů nebo živočišných tuků. Tedy přesněji ze zmýdelnitelných nasycených mastných kyselin, které olej nebo tuky obsahují. Zároveň při výrobě mýdla vzniká jako vedlejší produkt velmi cenný glycerin (glycerol), na který jsou tyto nasycené mastné kyseliny navázány.

Právě mýdla z různých olejů se používají v kvalitních přípravcích. Jsou v gelech, pěnách i micelárních vodách. Některé z nich jsou dokonce certifikované k výrobě přírodní kosmetikyCoco Glucoside , Sodium Cocoyl Isothionate (SCI, někdy též nepřesně chemicky nazývaný Sodium Cocoyl Isethionate), Sodium Coco amphoacetate, Sodium Coco-Sulfate a další.

Naproti tomu pak máme mýdlové tenzidy, které se běžně používají, ale nelze je použít při výrobě certifikované přírodní kosmetiky. Jsou to třeba Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS). V minulosti bohužel ve výrobcích s jejich obsahem bylo zjištěno, že obsahují 1,4-dioxan ve velmi malých množstvích. Tato látka byla zbytková z jejich výroby a bylo doporučeno tento výskyt sledovat. U samotných SLS a SLES závadné vlastnosti nejsou prokázány. Obecně jsou sulfáty dalším velmi skloňovaným pojmem, ale o tom zase jindy.

Z dalších tenzidů, které jsou syntetické, známe alkylsulfáty, alkansulfonáty, vyšší alkoholy, monoacylglyceroly, polyethylenglykoly. Některé další syntetické tenzidy se používají jako antiseptika, působící především proti grampozitivním mikroorganismům, např. Ajatin (benzyl dodecyldimethyl amoniumbromid), Septonex (trimethyl [1-(ethoxy-karbonyl)pentadecyl] amoniumbromid)

Tenzidy v lidském těle

Víte, že i lidské tělo si syntetizuje vlastní tenzidy? A víte, že je součástí každé buňky v těle?! Ano, jsou to molekuly buněčné stěny! Také se jí říká fosfolipidová dvojvrstva. Obsahuje právě fosfolipidové molekuly, které jsou také tenzidy. Díky jejich vlastnostem je buňka dokonale chráněná.

Tak jak to vidíte s těmi tenzidy teď?

Je pro vás tenzid ještě ta děsná sprostá nadávka? Ano, jsou mezi nimi silné látky, které samotné mohou dát pokožce extrémně zabrat díky svým zásaditým vlastnostem. Díky tomu si bude pokožka jen velmi pomalu obnovovat svou hydrolipidovou ochrannou bariéru a bude dehydratovat.

Jsou ale i šetrné tenzidy, které pokožku jemně vyčistí, odstraní nečistoty rozpuštěné v našem mazu a odumřelé buňky. Díky jejich vlastnostem zůstane na pokožce správné pH a kvalitní čistící přípravky tak nezatíží pleť a hydrolipidová vrstva se obnoví rychle. Nakonec je stejně vždy dobré tonizovat pokožku vhodným tonikem nebo pleťovou vodou, která pleť stabilizuje a hydrolipidová vrstva se obnoví rychleji. A že je na trhu s běžnou i Bio kosmetikou z čeho vybírat.

Pokud chcete ještě další informace nebo chcete reagovat, ozvěte se! Máte hned několik možností.

Abyste věděla kdo jsem, můžete si něco málo přečíst na stránce O mně.  Pokud byste se chtěla na něco zeptat, nebojte se zavolat nebo napsat. Pokud jste na Facebooku, zvu Vás do své skupiny Zářivá pleť i bez make-upu, kde s nemusíte bát zeptat na cokoliv! 

Budu se na Vás těšit.