Kůže

Kůže je největší orgán našeho těla. Veškerým našim orgánům tvoří ochrannou bariéru, díky termoregulaci zabraňuje jejich rychlému přehřátí nebo ochlazení. Chrání tělo před vniknutím cizích organismů a patogenů. Navíc chrání orgány před UV zářením. Zároveň také dokáže pomocí receptorů dotyku, tlaku, vibrací, bolesti a teploty informovat mozek o nebezpečích.

Z našeho pohledu pečovatelek o pleť jsou ale nejdůležitější jiné dvě její funkce, které jsou pro kvalitu pleti zásadní. První funkce je ochrana proti ztrátě vody z organismu, protože jen v kvalitně hydratovaných tkáních dochází správně k metabolismu, regeneraci a správným procesům. Druhou funkcí je účast na se také látkové výměně, ať již prostřednictvím dýchání nebo potními a mazovými žlázami, jakožto vylučovací orgán.

Pokud pochopíte funkci pokožky a důležitost ochranného hydrolipidového filmu na pleti, pochopíte i většinu příčin vzniku různých neduhů na pleti. Pokud své znalosti propojíte s anamnézou klientky a jejím životním stylem, pracovním prostředím, jejím psychickým stavem a potřebami, pak budete znát příčiny stavu její pleti a budete vědět, jak s klientkou dál pracovat.